Z historie

Nelze přesně určit, kdy se káva stala oblíbeným nápojem. Jisté je, že pochází z Etiopie. O jejím objevení koluje hned několik historek a legend. Asi nejrozšířenější z nich je ta, kdy si jistý etiopský pastevec všiml nezvykle veselého a bujného chování svého stáda koz. Vypozoroval, že kozy spásají jakýsi keř obsypaný množstvím bobulí a tak jich sám několik ochutnal a pocítil jejich posilující účinek. Později příhodu vyprávěl opatovi z blízkého kláštera, který je také ochutnal a zkusil z nich uvařit nápoj. Tento nápoj později začal podávat mnichům z místního kláštera, neboť po něm mnohem déle vydrželi rozjímat v modlitbách. A odtud se nápoj rozšířil i mezi prostý lid.

Kromě legend se mnoho informací o kávě a její přípravě v dobách dávno minulých nedochovalo.

Až od 13. století je patrné, že se tato surovina připravovala již způsobem blízkým dnešnímu zpracování kávy.

Samozřejmě, že se na tuto úpravu – pražením, přišlo taktéž náhodou. Podle historek se zrnka kávy vysypala do ohně a hned se po okolí rozšířila úžasná vůně. Jiná legenda praví, že při lesním požáru, kde i vedle stromů rostly i keře kávovníku, neshořely bobule na keřích úplně a do okolí šířily omamnou vůni. Od té doby začali lidé kávu pražit, aby i kromě lahodné chuti mohli vychutnat i její vynikající vůni.
Přesto k jejímu výraznějšímu rozšíření dochází až v 15. století. Z Etiopie káva doputovala do Arábie, Egypta i do oblastí dnešního Turecka. Svou cestu si díky portugalským a holandským mořeplavcům našla i do Evropy. V průběhu 17. století se káva šířila Evropou : 1669 Paříž, 1683 – Vídeň. V 18. století pak káva expanduje také za oceán.

První kavárny vznikaly v 15. století v Arábii. S dnešními kavárnami ale měly pramálo společné. Káva se vařila ve velkých kotlích a podávala se v malých hliněných šálcích. Návštěvníky těchto kaváren byli výhradně muži. Arabské ženy, které na veřejnost téměř nevycházely, popíjely kávu se svými přítelkyněmi doma. Je zajímavé, že v prvopočátku „ dobývání Evropy „ neměla káva na růžích ustláno. Prodávala se s malým úspěchem v lékárnách, anglické ženy proti ní sepisovaly petice vynící kávu z neplodnosti mužů. Ti ji zase naopak obhajovali. Nicméně káva se postupem času prosazovala v Evropě.

První evropská kavárna byla otevřena roku 1625 v italských Benátkách.

V Praze jako první začíná vařit kávu jakýsi podnikavý Arab ve svém bytě. Kávu nosil v kbelíku a prodával ji kolemjdoucím. V roce 1714 otevřel na Malé Straně první kamennou kavárnu a další na sebe nenechaly dlouho čekat. Masivnějšímu šíření těchto podniků jistě neprospívala vysoká cena kávy. Teprve později, v období kolem roku 1900 je káva na vzestupu. Mezi světovými válkami se pak káva stává symbolem nového životního stylu a součástí všedního dne. Také proto vzniká mnoho firem specializující se na pražení a distribuci kávy, pro sběratele „zlaté to období“.

V letech poválečných či v období krize vždy ráda zastoupila kávu náhražka cikorka či melta.Káva se ovšem pražila i doma. Nejen specializované firmy , ale i menší obchodníci a vlastníci koloniálů a cukráren se snažili přesvědčit veřejnost, že právě ta jejich káva či kávová náhražka je nejlepší a nejlahodnější.
Je také zajímavé, jak intenzivně se reklama, zejména týkající se kávových náhražek, zaměřuje hojně na děti. Sběratelské kartičky, hračky, pohádky či hry vkládané do balení kávy či cikorky měly všechny přesvědčit k užívání právě jejich výrobku.

Obchodníci dostávali pak za odběr výrobků výrobců či distributorů kávy a kávových náhražek rozličné reklamní či užitné předměty ( reklamní cedule, šálky, sítka, odměrky, nástěnné hodiny atd..)
Bohužel pádem demokratického zřízení v roce 1948 a následným systematickým znárodněním a likvidací malých podniků a živnostníků kouzlo reklamy, a u kávových výrobků především, na dlouhá léta zmizelo……

Významné firmy – dovoz a pražení kávy :              Významní výrobci kávových náhražek ( cikorka ):

Kulík Praha                                                                                       Kolínská továrna na káv.náhražky

Vitáček Praha                                                                                  Velimská továrna na káv.náhražky a čokoládu

Dr.F.Zátka Praha                                                                            Štefan Vrdy – Bučice ( u Čáslavi )

Vomáčka Praha                                                                                              Franck Pardubice

Lamplota Brno                                                                                Kávoprůmysl a.s. Hradec Králové – Praha