Lahve

Láhve od vína jsou jedním ze sběratelských oborů, kde si obal dochoval svůj tvar po staletí. Vinné láhve ( pistole ) se svým úzkým prodlouženým hrdlem a silně vmáčklým dnem jsou dodnes používané a využívané ke komerčním účelům.

Povětšinou se vinné láhve vyráběly ze zeleného či hnědého skla, bez značení. Občas vídáme vinné láhve s natavenou sklovitou pečetí pod hrdlem.

Vyjímečné byly láhve od speciálních vín s litými nápisy ( Dr.Svatek a spol. Praha Smíchov, Hořké víno F.Schubert Ústí nad Labem..)

Oproti tomu byly láhve od likérů vyráběny v rozličných tvarech s různými plastickými ozdobami, tzv.punčovky. Láhve jsou to velice dekorativní a sběratelsky taktéž hledané.Velkým výrobcem těchto láhví byla sklárna Otvovice.

Likérové vyhlášené speciality velkovýrobců likérů výrazně ovlivňovaly tvar a osobité zpravování láhve ( Klášterní tajemství Eckelmann Kr.Březno, Praděd Giessler Krnov..)

Mimořádnou a výraznou podsekcí jsou pak láhve ručně foukané, vyráběné především v 19.století v malých hutích. Taková láhev na likér je každá vlastně originálem, různě vysoké, tvarované…

Křehkost skla takových to lahviček pak jistil slaměný obal, omotávaný ručně ve sklárnách těsně před expedicí k výrobci likérů.

Související příspěvky