Atypická láhev z plzeňského Prioru !!!

Hansem již avizovaný příspěvek k butylkám tentokrát představuje zajímavý exemplář zřejmě z Prvního plzeňského společenského pivovaru.

Jedná se atypickou lahev s nápisem na dně, pocházející z období 20.let minulého století. Tato „ošklivka“ o obsahu jednoho litru je vskutku zajímavá nejen svým tvarem (viz minulý příspěvek o láhvi B.K.), ale i provedením okřídleného kola, které připomíná úzké sepětí tohoto provozu s železnicí.

Lahvička pochází z nedávného šumavského nálezu, realizovaného Radkem. Radkovi tedy díky za bystré oko a jeho tchyni za trpělivost při smejčení půdy.

 

Stavba Plzeňského společenského pivovaru, tehdy třetího plzeňského pivovaru, později zvaného též Prior, byla zahájena v roce 1893 na tzv. Beranovce, tedy na levém břehu Berounky pod Bílou Horou. Podílníkem pivovaru se mohl stát jen majitel nějaké plzeňské nemovitosti, tedy domu či pozemku. Stavba, jejíž součástí bylo i zbudování železniční vlečky od trati Plzeň-Žatec, byla dokončena celkovým nákladem 2,1 milionu zlatých v roce 1896, kdy byla uvařena první várka. Do začátku 1. světové války pivovar solidně prosperoval, kdy v roce 1912 dosahoval ročního výstavu 195000 hl. V poválečném období se však nedaří obnovit odbyt a roční výstav piva postupně klesá (1922 – 87000 hl, 1923 – 82000 hl, 1924 – 77000 hl), zatím co v případě ostatních plzeňských pivovarů se situace postupně zlepšuje. Pivovaru Prior nepomáhají ani nižší ceny piva oproti jiným pivovarům, což jej nakonec přivádí k finanční krizi a v roce 1925 jej přebírá Měšťanský pivovar. Výroba piva je okamžitě zastavena a zachována zůstává jen sladovna [1]. Firma Plzeňský společenský pivovar byla v roce 1928 vymazána z obchodního rejstříku. ( zdroj: http://www.oplzni.eu/?p=4227)

pilsen3 pilsenn pilsenn2


9 komentářů on Atypická láhev z plzeňského Prioru !!!

  1. Kolegové, z čeho usuzujete, že je to lahev na pivo, a ještě k tomu právě z pivovaru Prior? Já vidím lahev železničního skladu potravin v Plzni určenou pro rozlévaný prodej tekutin (ocet, olej, víno atd.). Sklady potravin (Lebensmittelmagazin) provozovaly všechny železniční společnosti v Čechách k zásobování svých zaměstnanců, všichni známe nejznámější lahve ÖNWB. Podle koruny v železničním znaku jde o lahev státní dráhy před rokem 1918, já ji z fotek tipuji tak kolem 1900 (+ – 10 let není žádná míra, technologie ruční výroby obalového skla se neměnila). Pivovar Prior má ve znaku mnicha s korbelem, vlastně převora (lat. prior). Uniká mi souvislost s touto lahví.

    • Sláva 28.3.2016
      Mám stejnou lahev,dno- okřídlené kolo s korunkou,Č.BUDĚJOVICE -BUDWEIS,obsah 0,9l,takže mám stejný názor jako Petr,lahev dráhy pro všechno možné tekuté.

  2. Logo okřídleného kola s korunkou je téměř shodné, jako u té pivní. A chybějící písmena P.S.P. jsem přikládali nedostatku místa na dnu lahve. Nicméně tvoje verze bude zřejmě ta správná, i proto jsme v úvodu text nechali doušku, že se jedná „zřejmě“ o pivní. Díky za zajímavou informaci a opravu.
    H

  3. Takřka plně souhlasím s Petrem. Lahev jsem kdysi měl a směřoval bych ji lehce po roce 1900, nejspíše je od vína, ale připouštím i ten ocet či minerálku. Existuje úplně stejná lahev z Českých Budějovic. Ani jednu lahev už nemám, neboť to jsou opravdu „ošklivky“. Ale co se nelíbí jednomu…

  4. Vyvstává tedy jiná otázka, co znamená logo okřídleného kola na lahvi s nápisem P.S.P.?
    A jedná se vůbec o exemplář ze Společenského pivovaru.
    Díky H,

  5. V Plzni fungoval za první války Potravinářský svaz průmyslu jihozápadních Čech (zkráceně P.S.P.), sdružující mj. některé odoborové organizace, konzumní spolky a průmyslové podniky, kde železnice a úzká návaznost na ní hrála podstatnou roli…

  6. Dobrý den chci se zeptat,mám doma krásnou smaltovanou reklamní ceduli union BGB.Myslíte,že by byla možnost výměny za nějakou reklamní ceduli,kterou prezentujete na Vašem webu? Kdyby nebyla možnost výměny,byla by třeba možnost prodeje?

    • Dobrý den,našel jsem v komentářích,že máte smaltovanou ceduli BGB
      Je to již dlouhá doba,ale zkouším štěstí.
      Děkuji D.Vilímek

Komentáře jsou uzavřeny.