H 0,5 DĚLNICKÁ JEDNOTA HRDLOVKA !!!

I v lednových mrazivých dnes je záhodno najíti si chvilku vzácného času a bádat po případných nových přírůstcích do sbírky. O jeden takový se s Vámi dnes rád podělím….Sběratelé severočeských lahví asi velmi dobře znají poměrně litou láhev hnědé barvy  ( existují jak o obejmu 1 litr tak i 0,5 litru ) s poměrně nevýrazným až nečitelným nápisem DRUŽSTVO HRDLOVKA.

Tato lahev byla vyráběna u nám dobře známého Otto Löwyho ve Mstišově (OLT)

Dnešní článek o nově nalezené láhvi s výraznějším nápisem DĚLNICKÁ JEDNOTA HRDLOVKA je malou inspirací – i půlitrovky koncesovaných a nekoncesovaných stáčíren a skladů jsou přeci roztomilé ….

Vraťme se ovšem k historii obce Hrdlovka.Tato dnes již neexistující obec měla v době svého rozmachu ve 30.letech 20.století až 6 000 obyvatel. A důvod byl prostý – od 19.století stále se zvyšující těžba hnědého v osecko-duchcovské pánvi, která také v 70.letech 20.století celou Hrdlovku pohltila.

A tak vzhledem k obrovskému nárůstu obyvatel (především českého – jinak do té doby v ryze německé Hrdlovce – Herrlichu ) vznikaly různá dělnická sdružení spolky.

A jedním z nich byla právě dělnická jednota , později zkráceně Družstvo, jenž měla od r 1920 sídlo v místním Dělnickém domě.

Související příspěvky