HP 0,5 Knížecí pivovar Svijany

Dnes opět přicházíme s novinkou která doputovala do našeho sbírkového fondu….tentokráte z oblíbeného pivovaru Svijany….Svijanský pivovar má krásnou a pestrou historii – po té co v r 1892 kníže Alain Rohan pronajal pivovar mladému ambicioznímu sládku Antonínu Kratochvíle z malého pivovárku v Klobukách, počíná se slavná éra svijanského piva. Ant.Kratochvíle si pivovar nejdříve na 10 let pronajali a posléze jej odkoupil…se synem pak provoz rozšiřovali a modernizovali a tak pivovar zanedlouho získal dominatní postavení v kraji.

Z tzv. “ předkratochvílovské “ éry registruje sběratelská obec několik zajímavých lahví. Kromě legendární erbovní „šampusky“ s erbem Rohanovým, jsou to pak láhve s označením Knížecí pivovar Svijany. Samozřejmě jde s největší pravděpodobností o láhve právě z období pachtu svijanského pivováru.

Zvláštností ovšem u získané lahvičky je fakt, že je hrdlo opatřeno patentní uzávěrkou, což u svijanských lahví nebývalo zvykem´. A po tomto pokusu ani v budoucnu již další typy lahví touto uzavírkou opatřeny nebyly, Svijansky provoz se soustředil výhradně na uzavírání korkem.

Související příspěvky