Knížecí pivovar Dobrovice Z 1 !!!

Nový nález hlásí také Hans …jedná se o litrovou láhev KNÍŽECÍ PIVOVAR V DOBROVICI v nezvyklé zelené barvě….

Láhev je na porc.patent, období datuji kolem r 1910 – 1914. Knížecí pivovar v Dobrovici nedaleko Mladé Boleslavi, proslavené spíše díky místnímu cukrovaru, vlastnil, podobně jako cukrovar, kníže Thurn – Taxis, od r. 1924 pak po fúzi akciová společnost Klášter.

Pivovar byl pak, podobně jako většina dalších menších provozů, uzavřen v revolučním r 1948.

Zajímavostí je, že sklad a oficiální zastoupení pivovaru Dobrovice byly např. i v Liberci…….

dgdodob

 


1 komentář z Knížecí pivovar Dobrovice Z 1 !!!

 1. Jedná se ó litrovou láhev má porcelánový patent,nezvyklou zelenou barvu pochází z Knížecího Pivovaru v Dobrovicích nedaleko Ml. Boleslavi,která v roce 1924 po fúzi se změnila na akciovou společnost Klášter z tohoto období tato láhev pochází.
  Provozovna byla uzavřena v letech 1948
  Jedná se ó ojedinělý kousek
  Jaká je jeho cena? Děkuji za odpověď

  • Václav Jansa od 1954 Dobrovice …. domorodec.
   V sedmé třídě (asi 1967 biologie rostlin na ZDŠ) a v roce 1969 (chemie organická) jsem byl na exkurzi se školou v pivovaru Dobrovice. Fungoval. Pamatuji si na sládka Pelanta (hezká dcera, pak povýšil jako sládek k matce – Klášter Hradiště, paní Blaženu Zubákovou na plnírně lahví, pak ještě na babičku Mirka K., dávala nám dětem napít teplou sladinu (po rmutování sladu), bez chmele a kvašení, chuť z dětství 10 roků = chutí lžička melty + 2 litry horké vody + 100g cukru. Samozřejmě je to příměr. Asi do roku 1985 fungovala sladovna, snad dodávala pivovaru Kutná Hora. Město Dobrovice je městem od roku 1558, poté Valdštejnové věnovali várečné právo měšťanům a v zápětí si ho pronajal od města za úplatu ve prospěch města. Někdy po roceš 1969 (mám pocit, že byla ještě exkurze s gymplem byl pivovar uzavřen z důvodu zastaralosti lahvárny (matkou = Klášter Hradiště), pak byl až na sladovnu přidělen Jednotě Mnichovo Hradiště, vznikl sklad a prodejna nábytku, dozrávárna a sklad jižního ovoce (namísto ležáckých sudů, výkupna místního ovoce a zeleniny a co já vím. Dobrovice nesouhlasila. Dnes je z části hospoda Taxis a byt pro majitele (vše z varny), sladovna mrtvá,spilky, sklepy, bednárna a plnírny nevím. Přední administrativní budova mrtvá, ze zadní administrativní budovy by měl být Penny market. Ze strany severním je na sladovnu přilepen domek malíře (VŠ) Josefa Zubáka, z jižní strany renesanční hejtmanský dům, tuším Dobrovice č.p. 7. Vše, kromě komína (odstřelen) stojí a provoz už není možný. Jansa

Komentáře jsou uzavřeny.