Reklamní hrdlo s patentem ze sklárny Siemens Nové Sedlo u Lokte !!!

Ano ano je to tak – to co jsme do dnešních dnů ani netušili je skutečností ! Do sbírek nám dorazil zajímavý reklamní exponát ……sami uznejte, není to nádhera ?

Zhruba 10 cm vysoké skleněné hrdlo zakončené dnem bylo zřejmě využíváno k reklamním účelům sklárny Bedřicha Siemense v Novém Sedle u Lokte a k propagaci vlastního patentu uzavírání pivních a limonádových lahví.

Ze svých sbírek jistě znáte označení na boční plošce patentu či na vnitřní straně krčku porcelánového špuntíku známými firmami jako byly N.Fritzner Berlin / Wien, Aktienglasindustrie Dresden či právě zmiňované Nové Sedlo čili Neusattel bei Elbogen.

Na horní „hlavní části “ patentu však vždy najdeme název firmy zadavatele objednávky u sklárny, tedy prodejce daného moku v skleněném obalu, ať už se jednalo o pivovary, koncesované stáčírny, sklady, hotely a restaurace. Dále pak výrobce sodových vod a limonád včetně lékárníků a drogistů.

Proto je pozoruhodným jevem najíti reklamní patent přímo sklárny jako v tomto případě, včetně montáže na speciálně přizpůsobené reklamní „mini“ hrdlo :)

Připomenu jen , že známý německý průmyslník Friedrich (Bedřich ) Siemens se narodil v r 1826 a zemřel r 1904 v Drážďanech. Sklárnu v Novém Sedle u Lokte nedaleko Karlových Varů založil již v r. 1879.