Šťastné a veselé vánoce 2014

Vážení kolegové a kamarádi sběratelé!
Příchod Páně byl zvěstován nejen mudrci a věštci, narození Ježíšovo bylo provázeno i výjimečnými úkazy na obloze. A právě o jednom z takových znamení – kometě – bych Vám chtěl napsat….
Vánoční kometa se stala jedním z hlavních symbolů Vánoc díky své výjimečnosti a okolnostem s jejím příchodem spojených.
Další takovou zvěstovatelku v podobě staré lahve jsem do své sbírky získal poměrně nedávno a byla by škoda nepodělit se s ostatními o moji radost z ní.
Jedná se výjimečnou lahev – nádhernou starou mázovku (vídeňský máz=1,415 litru) s výraznou a precizně provedenou pečetí – přílepem s kometou.

Láhev je dle odborníka a naše vzácného člena severočeských flaškologů, Petra Jozy, foukaná do trojdílné formy
anglického systému Ricketts. Takové lahve jsou typické pro Anglii a severní Německo, u nás se vyskytují ojediněle. Čili jde s největší pravděpodobností o import zdaleka. Tomu odpovídá i dno, jen nejstarší Rickettsy před 1840-1850 mají ještě přílepník. Datace je tedy určena  na 60.-80. léta 19. století.
Dnes již můžeme jen spekulovat, k jakému účelu byla stvořena. Nabízí se verze jakési vánoční edice některého z větších pivovarských provozů, ale stejně tak může jít o výrobní značku některé sklárny, které se v éře rušení cechů v polovině 19. století snažily odlišit od konkurence. Jako lákavá ale méně pravděpodobná se jeví možnost, že by tato „lahvička“ spatřila světlo světa v souvislosti s pozorováním Halleyovy komety v roce 1835, což by z ní činilo vskutku zajímavý artefakt. A nebo má její původ zcela jiný příběh…
Ať už to bylo jakkoli, nejdůležitější je, že přečkala neklidné časy jednoho a půl století a je tu stále s námi. Teď už jen zbývá důkladně krasavici umýt a najít pro ni důstojné místo k instalaci.

Přijměte, prosím, moje srdečné přání poklidných Vánoc a do Nového roku mnoho nádherných či originálních přírůstků do sbírek.

Míra

kometa kometa2 kometa3

 


1 komentář z Šťastné a veselé vánoce 2014

  1. Milý Miroslave,ta myšlenka s kometou vůbec není od věci.Vzpomeň na Radlickou mlékárnu a její kometu.Miloš

  2. Pane kolego o této lahvi nic nevím a asi jsem na ni nikdy nenarazil.Zaujala mne ale zmínka o severočeských flaškolozích.Jak víte,v tomto regionu žiju a mám a mám odsud i docela slušnou porci lahví.Bude-li projevena ctěná libost,rád bych rozšířil řady…Hezký zbytek Vánoc.Dostál.

Komentáře jsou uzavřeny.