Trojka z pivovaru Lipová u Šluknova – BRAUEREI HAINSPACH

Nedávno se nám podařilo získat do sbírek malý nález lahví z pivovaru v Lipové. A tři zajímější varianty bychom vám dnes rádi představili…

Jde o hnědé půlitrové láhve z období cca 1925 – 1935. Lahev zcela vlevo má netradiční zpracování textu na láhvi ( podovbně jako láhve z měšť.pivovaru v České Lípě ) a nedochovala se vzhledem k nekvalitní technologii výroby láhve ( O.Löwy ? ) v dobrém stavu. Naproti tomu pískovaná láhev uprostřed, jenž je od Mühliga, je ve skvělé kondici. I tato varianta je vcelku nezvyklá. Poslední lahev vypadá na první pohled obyčejně a dalo by se říci že se jedná o nejběžnější variantu láhve z lipovského pivováru, kterou známe, tedy EIGENTUM DER BRAUEREI HAINSPACH. Ovšem při důkladnějším rozboru textu zjistíme snadno chybotisk ve slově HAINSBACH . Německý ekvivalent názvu obce Lipová byl  Hainspach, je však pravděpodobné že se používala i starší varianta názvu obce – Hainsbach.

Pivovar býval v Lipové dle Likovského již od r 1435, ovšem doklad existence vrchnostenského pivovaru přichází až s hraběcím rodem Salm Reifferscheid, jenž nechal z bývalého starého zámku postavit v letech 1740 – 1742 pivovar nový. V r 1891 přebírá panství hrabě J.Oswald II Thun-Hohenstein. Pivovar pak koncem 19.století dosahuje RV téměř 40.000 hl ! Zrušen byl již v r 1946.

hainsapsaa hainspa haionsphainpaas

Související příspěvky


1 komentář u Trojka z pivovaru Lipová u Šluknova – BRAUEREI HAINSPACH

  1. Dobrý den prosím sháním Lahev pivovaru strmilov nevíte o někom kdo by mi ji prodal děkuji Lucie ze Strmilova

Komentáře jsou uzavřeny.