Zajímavá pivní láhev s pečetí J.CIKÁNEK GMÜND !!!

Přátelé, v předvánočním shonu není jednoduché najít si chvilku na práci s naší stránkou. Na druhou stranu vím, že každý zajímavý příspěvek udělá radost, a vnese klid do duše v tomto mírně stresovém období….:-)A tak dnes s potěšením ukázka nádherné staré sklářské práce – pivní láhve z Českých Velenic, čili Gmündu. Toto městečko na hranicích s Rakouskem mělo zajímavý historický vývoj , jeho podstatná část na českém území vznikla díky rozvoji železnice a stavbě velkolepého nádraží vč. dílen, opraven ve 2.polovině 19.století…

A právě z období největšího rozmachu kolem r 1900 pochází zřejmě lahev, kterou nám zaslal Petr.

Zvláštností této lahvičky především je, že zde jsou současně k vidění 2 odlišné techniky signace lahve – litý nápis z formy a tzv.pečet´ pod hrdlem se jménem majitele hostince či stáčírny piva v Gmündu.

Co na to říkáte ?

8ro_yniKWK1sS3Gn7q2f7IJqgeg56f6xlI4MSNgeKNO0BfVrCYVemev-bUB3CvlMMhaFWLw 9W8cyc5D0J2mJQ72Dcg-byMt4OvDyRRWKZ-HHXF4k6gGzea7aNo_Gko5jENWxZjPU1GkW10 hG2eY-LDq6cVaM3d-ziQBfnTBoGxF1K0i-dyw5XSzre4GzBNQrxh4CBX6tks4_ZlCW8C8Xc

 

Související příspěvky


5 komentářů on Zajímavá pivní láhev s pečetí J.CIKÁNEK GMÜND !!!

  1. Tohle skutečně není běžně k vidění. Otázkou ovšem je, jestli byla pečeť „přilepena“ na již hotovou lahev, nebo jestli nebyla vytvarována do formy samotné. Vypadá velmi pravidelně. Miroslave, prozraď více.

    JK

  2. Je zajímavé, že Cikánek Gmünd /České Velenice/ existuje v litrové hnědé, půllitrové zelené a hnědé lahvi, což
    na hospodu je dost variant. Ta pečeť se dělala na již hotovou lahev tak, že pod hrdlo se přilepil kousek nataveného
    skla a do něj se pečetidlem vytlačil nápis vyrytý v pečetidle, proto jsou některé lahve s pečetí pod ní dost stlačené.
    Pečetě se na pivních lahvích vyskytují podle mé sbírky cca od r.1850 až do roku cca 1915, což nevím proč. JD

  3. Já si troufnu odhadnout, Jirko ….. za 1 Sv. války se zřejmě mnoho lahví nevyrobilo a po jejím konci již začala převažovat automatická výroba. Pečetě tedy mizi s koncem manuální výroby.

    Díky za info k Cikánkovi. Co se týká provedení jeho pečetě (včetně tvaru a napojení na lahev) nemůžu se zbavit pocitu, že tahle pečetť již byla součástí formy. Na ruku skláře je příliš dokonalá. JK

    • Všiml jsem si komentářů k Cikánkovi, pečeť je natavená, není součástí formy, je doopravdy precizně udělaná a velká. Jinak pečetě, alespoň na likérových lahvích a snad i vinných, se dělaly určitě ještě za I. republiky, soudím dle 3 variant lahví Fernet Stock které mám i s nálepkami, tak ty mají evidentně pečeť natavenou. Jinak pan Cikánek vlastnil i penzion pro cizince (RU adresář z roku 1904), bohužel při rozsáhlém bombardování spojenců z jeho nemovitostí nezůstalo zhola nic…asi tam pár flašek, bohužel, tzv. zařvalo….

Komentáře jsou uzavřeny.