13.Pivotoulky – Bamberg 2022

Dnešní report je z loňského putování do bavorského městečka Bamberg , kde jsme si užili fantastický víkend ….Ano, již 13.pivotoulky nás zavály do bavorského městečka s pivovarskou tradicí – Bambergu. I protentokráte jsme zvolili cestu vlakem ( čehož jsme později trochu litovali ) – cesta byla dlouhá s mnoha přestupy, do Bambergu jsme se tak dostali až v pozdních hodinách. Navíc ještě Deutsche Bahn uplatňovaly postcovidový předpis o nošení roušek v hromadné dopravě, na což jsme od nás již nebyli zvyklí. Přeplněnými vlaky jsme se nakonec i přes počáteční nejistotu z Norimberka dostali posledním spojem do Bamberku.

Tam nás naštěstí čekali a tak jsme se s klidným svědomím ubytovali (v hotelu Europa) poblíž historického centra, hned vedle známého pivovárku Fässla.

Ihned ráno po vydatné snídani jsme zamířili do prvního pivovárku který jsme měli v plánu. Přes ulici totiž byl Pivovar Spezial s tradicí již od roku 1534, kde nás po snídani čekala nakouřená černá dvanáctka Rauchbier Spezial. Typickou vůni uzeného masa jsme zde poměrně vydatně cítili, na začátek to bylo dobré.

Následoval oběd a posezení v pivárku Fässla se skřítkem podobným českolipskému trpaslíku. Velice jsme si pochutnali na místních specialitkách s „kluzkými noky “ a vyrazili jsme do dalšího provozu.

V městské části Wunderburg nás čekal pivovar číslo 3 – rodinný pivovar Keesmann, založený až v roce 1867. Zde pivko nebylo tak chutné proto jsme po 2 žejdlících provoz opustili a zamířili do nedalekého pivovaru Mahr, kde bylo neskutečně útulno. V malé světnici s dobovým zařízením byla roztopená kachlová kamna tak, že zde musel návštěvník odhodit skoro všechen svůj šat a minimálně třema škopky zchladit své tělo. Fantastické místo.

Po pěším přesunu do centra města jsme navštívili světoznámou Schlenkerlu snad s nejlepším bamberským Rauchbierem. Po osvěžení jsme se přesunuli na prohlídku franckého muzea pivovarnictví na Michaelsbergu – a bylo na co koukat, srdce sběratelovo zaplesalo nad pohledem do vitrín plných korbelů, lahví, stěn pobitých cedulemi snad ze všech bavorských provozů…..nádhera !!!

Bamberg nelze viděti v jednom dnu, už těd víme že se sem musíme jěště vrátit.

Poslední noční zastávky v Amrosiumbräu  a opětovně v Schlenkerla si již moc nevybavuji, ale registruji je a dle fotografií byly vydařené.

Na druhý  den jsme se ještě přesunuli do nedalekého Kulmbachu, kde jsme taktéž ochutnali místní pivko. Výlet to byl skvělý a můžeme ho všem vřele doporučit. BAMBERG STOJÍ ZA TO !!!

Před Schlenkerlou Fässla Ve vlaku z Norimberka Nürnberg Hbf náš hotel Ve Fässla ( ? ) ..kdes Spezial Bräu Keesmann :( Bier ať vědí hošíci bavorští odkud jedeme spezial schlenkerla dvůr keesmann v noci hluboké Kulmbach