Pivotoulky I.- Košumberk a okolí

Trochu netradičně bych se chtěl dnes podělit o zážitky z květnového putování chrudimskem s Michalem…

Naše cesta započala ve starobylém městečku Luži, nad kterým se tyčí zřícenina hradu Košumberk. Plánovaný nocleh v Budislavi se pro mě, vzhledem k tomu, že zas tak zdatný turista nejsem a počasí také nepřálo, zdál nemožný.Ovšem hned po pár stech metrech, kdy jsme dorazili na Košumberk, mi do tepen a žil vlil sílu pohled na nádherně zrekonstruované objekty košumberského pivovárku.

Ten byl založen již v r. 1556, jak vidno i z výzdoby hospůdky, majitel kníže Thurn Taxis po opuštění republiky prodal pivovar sládkovi Frant.Kašparovi, jehož rodině patřil až do znárodnění. Uzavření v únoru 1949 pak nadobro ukončilo historii vaření piva na Košumberku.

Pan majitel právě prováděl jarní nezbytné opravy a my jej přepadli otázkou možnosti nakouknout vně pivovárku, lépe řečeno jeho varny.

Neskutečně úžasná a stylová výzdoba, rmutovací pánev vkusně zasazená v recepci “ penzionu “ a ochota pana majitela nás na dlouhé minuty „zdržela „. Prošli jsme varnu, bývalou hospůdku Pod linduší, obytnou část kde jsou romanticky vyhlížející pokojíčky pro hosty, část spilky…nedostali jsme se na sladovnu a  lahvárnu.

Tento skvost stojí za návštěvu a strávenou noc. Pokusili jsme se vyfotit co se dalo, včetně ledabyle opřené cedulky Košumberské pivo.

Následná cesta do Budislavi utíkala, prošli jsme nádherný kus Toulovcových maštalí, přebrodili několikrát rozvodněnou Novohradku ( ani nevím jak ), ochutnali Hlinecké a parádně zmokli…ale šťastní z 20 km jsme v hospůdce Na skalách padli za vlast …………

Košumberk 1 Košumberk 2 Košumberk 3 Košumberk 4 Košumberk 5 Košumberk 6

Související příspěvky