Pivní toulky IV. – Náchodsko a Broumovsko

Pojďme si připomenout nedávno uskutečněné další , v pořadí již 4. pivotoulky sběratelů a přátel webowek STARE-LAHVE.CZ …..Tentokráte jsme se ve složení Míra Flaška, Báča, Hans a Hrubíno vyrazili na námi neprobádané Náchodsko.

Hned první den, který jsme vzhledem k dojezdové vzdálenosti z našich domovů strávili převážně ve vlaku, byl fantastický. My s Hansem jsme již v Poděbradech (košt postřižinské 11° v útulném nádražním bufetu ) nabrali hrůzostrašné zpoždění díky výluce ČD, a tak se předpokládaná společná cesta rychlíkem, s výstižným názvem Metuje, nekonala.

Přes všechny peripetie jsme se nakonec všichni úspěšně setkali ve Starkoči a lokálkou se „doplazili“ do Náchoda. Zde jsme po příjezdu přiťukli prvním Primátorem v restauraci hotelu Beránek na náměstí.

Na plánu byla exkurse do Primátora, námi to oblíbeného pivováru skrzevá nabídku tamních pivních speciálů. Po rozpačitém nahlášení naší návštěvy na recepci s místním „nachmeleným fantomem“ jsme vyrazili společně se skupinku lotyšů ( nebo litevců? ) na obhlídku provozu.

Překvapení čekali již na pivovarském dvoře, kde jsme viděli na paletách pestrou paletu přepravek „spřátelených“ pivovarů :-)

Nutno ovšem uznat že náchodský primátor má skutečně krásný provoz, důkladné prohlédnutí prostor s odborným výkladem a závěrečný košt speciálů v prezentační místnosti nás nadchly. Krásná a pro sběratele životapovzbuzující chvilka přišla při objevení několika “ koutků z minulosti Primátora “ , ve kterých na nás postupně vykukovaly pípy, láhve, stáčečky atd….ale to jsme ještě nevěděli co nás čeká v Olivětíně !

Pivní speciály některé z nás posilnily, ale mě, například, naopak unavily, ale i tak jsme se vydali na předalekou ( 54 km ) cestu…za Náchodem ubíhala cesta nádherně , procházeli jsme kolem krásných luk a lesů přes obce Babí, Pavlišov směrem ku Hronovu. Cestou jsme objevili krásnou novou za € z EU vystavěnou rozhlednu. Nocleh jsme pak měli zajištěn ve Velkém Dřevíči.

Druhý den ubíhala cesta na Stárkov, další to pivovarské místo, parádně. Po cestě podél říčky Dřevíč jsme narazili na kouzelný funkční prvorepublikový mlýn p. Baudyše, který jsme nemohli nenavštívit (Svijany 11 °). Ve Stárkově jsme se pak  posilnili v místní resturaci ( Primátor 11 ° ) na náměstí a poté nás již čekal šíleně náročný úsek cesty s překonáním údolí Metuje do Police nad Metují.

Zcela vyčerpání ( úsek Maršov n.M. – Police ) jsme se utábořili na chvilku v restauraci na náměstí ( Primátor 11 °) a někteří dokonce zvládli i prohlídku místního muzea stavebnice Merkur. Závěrečný kus cesty do Hlavńova byl již pro některé zcela na pokraji možností, přesto jsme jej zvládli. V hospůdce u Doležalů kde jsme měli zajištěno pohodové a levné ubytování jsme se pak shodli, že zatím vše klape podle plánu. Mimochodem, zapomněl jsme zmínit, že provozy v Hronově, Stárkově, Polici i Velké Ledhuji jsme nenafotili, nebylo totiž bohužel již co :(

Poslední úsek našeho putování tímto kouzelným krajem jsme zahájili šíleným skalním výstupem přes broumovské stěny na Hvězdu ( konečně Opat 11 °) , kde jsme též poobědvali společně s kupou turistů.

Při sestupu na toužebný Broumov jsme se ještě lehce posilnili v Křinici ( Opat 11 °) a svižně se blížili k Broumovu kde nás čekal exkurs do Olivětínského provozu.

Rychle jsme se tedy ubytovali v městkém ubytovacím zařízení nedaleko náměstí a vyrazili. Orientační smysl jsme někde vytrousili neboť jsme dokázali „zakufrovat “ i na tak krátkém úseku :-)

Olivětínský provoz má svůj půvab, srdce milovníka pivovarské historie zaplesalo…fakt paráda. Exkurs proběhl poměrně svižně i s následující degustací místních výrobků, která už tak slavně nedopadla….ale i přes tento malý mínus nás pivovárek opravdu rozzářil…závěrečná prohlídka muzea pivovarnictví byla již jen pověstnou třešínkou na dortu tohoto putování.

A ještě na závěr, poznáváte tuto 1ZP krásku JOSEF SACHER GASTWIRT MÄRZDORF ( Martínkovice ) na kterou jsme při putování náhodou narazili ???

Tak zase příště !

nachoduzamekprimatorr6nacjhodceduile nachodbedny nachodparta nachodsko  nachodvarmna nachodvarnamyprimatorr nachodvitra     cestouinecestou z nachodarapik dolnidřevičhospoda broumovmestancapja kudfy u policebaca marsovnadmet2  mlyn mlyn2 mlyn4 mlynar mnam olivbetinvarna olivetinhospoda olivetinhumna olivetinznajk opatna hvezde marzdorfpivonacestach pivovarolivcetin pohodickanahvezde policenamesti policenmetunava    starkov2 starkovpomnikrozvalina selfiee udolezalu viaduktupolice vyslap u hroniovabroumovnadrazi zopev na mlyne

 


1 komentář z Pivní toulky IV. – Náchodsko a Broumovsko

  1. Nebýt těch strašidelných nocí, plných řevu a jiných zvuků, tak bych se cítil jako mimo tento Svět. Poděkování Hrubínovi za připomínání našeho bolestného bytí.

Komentáře jsou uzavřeny.