Pivní toulky III. – Krásnolipsko a Varnsdorfsko

Jelikož se už pomalu ale jistě vrací jaro, nezapomněli jsme na naší milou tradici a vyrazili opět za pivem a krásnou přírodou naší vlasti…..Tentokráte bylo naším cílem Krásnolipsko a Varnsdorfsko. Vyrazil jsem vlakem z České Lípy, Artur pak přisedl ve Svoru jenž byl zhruba na polovině cesty do našeho výchozícho bodu toulek – Krásné Lípy.

Město jako takové leží v malebné krajině podhůří Lužických hor, nádherná architektura podstávkových domů nás provázela na každém kroku. Od nádraží to bylo do centra co by kamenem ( či půlitrem ) dohodil…

Cestou jsem míjeli zajímavé a trochu smutné místo – místo kde kdysi stával věhlasný pivovarský podnik majitele a sládka v jedné osobě- Kornelia Häuslera. Häuslerovi vlastnili pivovar od jeho založení v r 1877 až do jeho znárodnění a následného uzavření v r 1949. Následně byly ještě prostory dle pamětníků využívány ke skladování zemědělských plodin místním družstvem, v 90.letech pak ustoupily zchátralé budovy výstavbě panelových domů.

Na náměstíčku, po prohlídce místního zajímavého kostela s erbem Kinských a s hřbitovem na návrší, stojí ovšem pivovárek nový – v nově zrekonstruovaném renesančním měštanském domě se dnes vaří pivo FALKENŠTEJN.

Pivovárek dostal název dle nedaleko Krásné Lípy pramenící říčky Křinice – Křinický pivovar. Vskutku dobrý tah majitelův, vždyť Křinici znají i naši němečtí sousedé, jelikož protéká saským územím a je oblíbenou turistickou lokalitou.

Pivo jako takové jsme ochutnali – a bylo opravdu výtečné. Zajímavý avšak moderní interiér pivovarské restaurace vás okamžitě nadchne stejně jako místní kuchyně !

Na čepu byl masopustní speciál – 13 °medové světlé. Ještě mnohem víc pak zachutnal 14 °tmavý ležák – to byla pohádka. Výrazná chmelená chuť se snadno sladí s guláškem či klasickou pivní chuťovkou jako je pivní sýr …

Na čepu byl dále ještě 11 °ležák a 12 °polotmavý.

Artefakty : asi 3 staré láhve běžné litrovky kolem 1900 z cizokrajných pivovárů, jeden střep krásnolipské půlitrovky a krásná original přepravka C.S. SCHÖNLINDE – ta zaujala !

Poseděli jsme a byli příjemně překvapeni, že i zde, v bohem zapomenutém vykořeněném kraji, ožívají tradice…a tak bylo k diskuzi na toto téma blízko…

Sedět by se dalo asi ještě dlouho, ovšem bylo nutné vyrazit na cestu, na kterou jsme byli již asi tak 3 x násobně posilněni než je zdrávo. Proto také prvních pár kilometrů bylo náročných, naštěstí krásná krajina a návštěva pramene Křinice daly tolik energie, že i s těžkýma nohama byla cesta příjemná.

Po překonání horizontu v obci Studánka jsme navštívili nedaleký větrný mlýn holandského typu na Světlíku, dnes již zrušené osadě. Mlýn je udržován a působí opravdu tajemně.

S ubývajícím slunce se úměrně snižovala i teplota  tak bylo nutno přidat do kroku, čekalo nás ještě cca 5 km lesem do cíle naší cesty – kdysi průmyslovou baštou tohoto kraje s více jak 30 000 obyvateli.

Konečně jsme dorazili, majitelka nás přivítala velmi vlídně a již na baru do nás hupsnul jeden kocourek :-) a to hned 12°tmavý ležák.

Po ubytování v industriálním duchu ( pivovar Kocour bývala textilní fabrika ) jsme navštívili pivovarskou restauraci. Objednávka “ opravdu obrovského řízku “ byla výzvou – lehce jsem totiž vyprovokoval personál k sázce že jej udolám, což se mi s vypětím všech sil povedlo :-)

Na čepu restaurace byla široká paleta piv -> minimálně 12 druhů čepovaných piv. Ochutnávka z naší produkce pak pojala jen více jak polovinu sortimentu, Artur tradičně ocenil tmavé a ovocné ležáky a portery ( višeň, jahoda ) a já zase 11°Sumečka – silně chmeleného se smetanovou pěnou, dále pak 12 ° polotmavý ležák s nádechem karamelu…malé zklamání pak byl 12°American Pale Ale …ale ne vždy se zadaří.

Artefakty : několik běžnějších varnsdorfských stáčíren -> ovšem v soukromém příbytku ukrývá majitel poklad – zelenou půlku K.Šusta W. ( obchod smíš.zbožím Karla Šusty ve Varnsdorfu )

Tak jako tak se tyto minitoulky vyvedly, oba pivovary dostávají jedničku a to hned podtrženou – jen tak dál !!!

Již brzy další pivotoulky – tentokráte po Broumovsku !!! Pivu zdar a lahvím zvlášť….

toulky lipatoulky kr lip a nmtoulky kostel 2topulky kostel 3toulky falkenstejnbkr.lipa novy piv krlipa stary pivtouky mlynnmatopoulky nmasstpilky kocourtoulky wdfgg3toulky wdf2_DSC6309