Pozvánka na výstavu o mlékárenství na Zábřežsku

Rádi bychom vás pozvali na výstavu našeho kolegy Marka Kamlara týkající se historie mlékárenství v Zábřehu na Moravě a okolí.

Výstava Mlékárenství na Zábřežsku včera a dnes

Místo konání: galerie Kina Retro, Farní 14, Zábřeh
Datum konání: 14. 3. –  9. 4. 2017

Věděli jste, že než byla v Zábřehu vystavěna dnešní mlékárna, tak v regionu působilo hned několik desítek zpracovatelů mléka současně?Tušili jste, že se Zábřeh dříve pyšnil továrnou na odstředivky a jiné mlékařské stroje? Slyšeli jste někdy termín „čajové máslo“?

Pokud ne a chtěli byste se o tom dozvědět víc, nenechte si ujít výstavu sběratele Marka Kamlara z Jestřebí nazvanou „Mlékárenství na Zábřežsku včera a dnes“.

Kromě již zmíněného se budete moci pokochat ukázkou transportních obalů na mléko, jakými bývaly např. kovové bandasky a konve, nebudou chybět ani skleněné lahve a plechovky, to vše pak doplní desítky fotek a dalších archiválií se vztahem k regionálnímu mlékárenství.

Vernisáž se uskuteční v úterý 14. 3. 2017 od 17 hod. a její součástí bude nejen krátká přednáška, ale i promítání filmu „Příběh neobvyklé vůně z vyprávění stréčka Křópala“, který shrne historii výroby tvarůžků v nedalekých Lošticích. A protože člověk nemůže jíst a pít pouze očima, k zakousnutí budou připraveny chleby s máslem a právě s tolik věhlasnými tvarůžky. A kdo rád experimentuje, ten bude moci zkusit i domácí tmavé pivo ochucené mléčným cukrem, tzv. laktózou.

Vstup na vernisáž bude zdarma. Výstava potrvá do 9. 4. 2017. 

http://www.kulturak.info/akce/detail/mlekarenstvi-na-zabezsku-vcera-a-dnes-3929.html