Rozhovor s autorem internetových stránek STARE-LAHVE.CZ, sběratelem Mírou Kekrtem

Menší interview s Mírou, šéfem a autorem tohoto webu :)

Míro, jistě nejednoho čtenáře tvého webu bude zajímat, jak jsi vlastně začal se sbíráním starých lahví? Pokud si dobře pamatuji, bylo to již v 8. třídě základní školy?

O: Ano, v tuto dobu mi bylo 14 let, a to jsem již vlastnil ve své „sbírce“ asi 10 ks starých láhví od piva z lovosického, hornobeřkovického, žateckého měšťanského a obou litoměřických pivovarů, které jsem našel spolu se svým tátou na půdě provozovny jeho tehdejšího zaměstnavatele – Domácích Potřeb v Lovosicích.

Na jakou lahev jsi nejvíc pyšný, že ji vlastníš, nebo jsi vlastnil, protože samozřejmě jde o sběratelství, kde se některé vzácné kusy vyskytují v několika málo exemplářích.

O: Lahví, na které jsem ve své sbírce pyšný , je hned několik. Jedná se především o velmi staré kousky z doby kolem r 1870-1880, kdy sice již „běžel“ trh s láhvovým pivem u nás naplno, ovšem exemplářů se z této doby dochovalo minimum. Namátkou jmenuji láhve z pivovarů : Měšťanský pivovar Verneřice, Pivovar Stvolínky, erbovní láhev z pivovaru knížete Rohana ve Svijanech atd…

Bylo někdy období či životní etapa, kdy jsi měl chuť se sbíráním skončit, případně se začít věnovat jiným historickým předmětům?

O: Samozřejmě, asi jako každý sběratel, i já jsem měl období, kdy jsem nad staré láhve řadil jiné zájmy. Konkrétně se jedná o období mé vojenské služby. Jinak jsem lahvičkám víceméně věrný :)

Asi každý sběratel si na tvém webu přečetl několikadílný seriál o historii pivní lahve, jak dlouho jsi jej psal a kde se dají sehnat tyto ne zrovna jednoduše sehnatelné informace?

O:  Informace jsem získal z různých pramenů, samotné psaní pak už významný čas nezabralo. Důležité je posbírat různorodé informace zajímavé a srozumitelné pro širokou sběratelskou veřejnost…a to není vždy úplně jednoduché.

Staré pivní lahve lze koupit za 50 korun, ale i za několikanásobně vyšší částky, prozradíš čtenářům, pokud to není tajné, jakou nejdražší lahev jsi koupil/prodal?

O: Máš pravdu, na internetových aukcích, v bazarech, na burzách …. Všude tam lze získat pěkné láhve od zhruba 50.-/ks,  ale i za částky pohybující se v řádech tisíců korun. Kolik mě stála má nejdražší láhev ? Cenu neprozradím, ale zmíním, že jsem se jedno léto díky ní nepodíval na dovolenou :)

Určitě se mezi sběrateli osobně znáte a tak jedna taková statistika-> kolik vás je v české republice / v zahraničí, kteří se věnujete podobnému koníčku?

O: Ano ano, většinou se známe, špičku v naší republice tvoří cca 25 sběratelů, kteří se věnují starým pivním láhvím z Čech a Moravy….dohromady pak u nás odhaduji kolem 500 aktivních sběratelů.

Na webu jsme mohli vidět, že sběratelské setkání se pořádají často, plánuješ v nejbližších měsících nějakou akci, kde tě/tvoji sbírku další sběratelé mohou vidět?

O : Především bych rád pozval všechny fandy historie nápojového průmyslu, sběratele a milovníky piva na Ústecký pivní jarmark, který se koná již 17.května v areálu před obch.centrem FORUM na Kostelním náměstí v Ústí n.L. Start je v 9.00 a na čepu budou výtečná piva z více než 20 regionálních minipivovarů …

To je skvělá zpráva, a jakým způsobem budou na Ústeckém pivním jarmarku prezentovány webowky STARE-LAHVE.CZ ???

O: Rádi bychom široké veřejnosti představili naše stránky a naše sběratelské aktivity. Prezentovat se budeme na stánku fy SELGEN, společnosti, zabývající se šlechtěním sladovnického ječmene. Pivo, jenž jsme ve spolupráci s firmou Selgen uvařili speciálně pro hosty našeho stánku, je vyrobeno právě z nové a úspěšné odrůdy Francin. Návštěvníky zveme ku osvětové diskuzi na téma sběratelství, nabízeny také budou originál staré láhve ke koupi jako zajímavá upomínka či suvenýr z jarmarku.

Sběratelé se mohou těšit na setkání s dalšími kolegy sběrateli a výměnnou/prodejní burzu…

Budeme se tedy těšit na osobní setkání a popovídání o zajímavé „flaškologii“ …

Děkuji za rozhovor

Miloš Lácha (tvůrce webu www.stare-lahve.cz)